Zilele Craiovei 30 mai – 02 iunie 2024

58

PROGRAM ZILELE MUNICIPIULUI CRAIOVA

30 mai – 02 iunie 2024

 

Joi, 30 mai

 

09:00 – 17:00

Muzeul Cărții și Exilului Românesc

  • Expoziţie de artă fotografică Craiova mea iubită. Expun: Rucsandra Călin, Cristi Floriganţă, Mihai Murăreţu, Mircea Georgescu, Cristian Mirescu

Asociaţia Artiştilor Fotografi din România

 

09:00 – 17:00

Muzeul Cărții și Exilului Românesc

  • Expoziţii de carte, corespondență, manuscrise, obiecte personale Vintilă Horia, filme de prezentare etc.

Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

 

09:00 – 17:00

Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Craiova

  • Radiografii Cromatice

Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Craiova

 

10:00 – 13:00

Teatrul Colibri – Esplanada

  • Desene pe asfalt

Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

10:00 – 13:00/16:00 – 19:00

Teatrul Colibri – Sala Studio și Foyer

  • Expoziție Colibri 75

Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

10:00 -21:00

Str. Theodor Aman

  • ExpoFlora

 

10:00 – 22:00

Piaţa William Shakespeare

  • Târgul Zilelor Craiovei – Târg de meșteri populari, manufactură contemporană, produse naturale homemade, antichități & Ateliere

Asociaţia Carousel Project

 

10:00 – 21.00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de pictură – Fantezii vizuale: arta lui Eduard Alexandru Nițulescu
  • Expoziție de pictură – Paula Florea

                                

10:00 – 22:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de portrete Oamenii Craiovei

Florin Măceșanu, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj

 

10:00 – 22:00

Centrul Constantin Brâncuşi

  • Silviu Purcărete – 50 de ani de teatru

Asociaţia culturală Vis-a-vis, Muzeul de Artă Craiova, Muzeul Naţional de Artă Contemporană Bucureşti, Teatrul Naţional Marin Sorescu Craiova, Universitatea Naţională de Arte Bucureşti

 

10:00 – 22:00

Calea Unirii, zona Doljana

  • Târg de handmade şi antichităţi

Manufaktura Biju

 

 

10:00 – 17:00

Muzeul de Artă Craiova

  • Expoziţie de pictură, grafică, document, fotografie, obiecte de artă decorativă Nicolae Grant, pictorul Goleştilor

Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Expoziție de pictură Cenaclul de Arte Vizuale Constantin Brâncuși

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Games Day – jocuri interactive în aer liber, desene pe asfalt, pictură pe față

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Craiova în imagini, Atelier creativ pentru copii

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Expoziție de carte din colecțiile Bibliotecii

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 18:00

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

  • Vizionări de filme românești

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

11:00 – 13:00

Teatrul Colibri – Esplanada

  • Ateliere Visuri colorate

Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

12:00 – 18:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de pictură Craiova în culori

Art Amicis

 

17:00 – 20:00

Piața Frații Buzești

  • Handcraft și ateliere sportive

Voluntariat pentru Comunitate

 

18:00

Gloriae Art Gallery

  • Vernisajul expoziției Vincenzo Bianchi

Gloriae Art Gallery (str. Alexandru Macedonski, nr.49)

 

18:00 – 21:00

Părculeț Mercur

  • Pătura care citește

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

19:00

Filarmonica Oltenia

  • Analia Selis – Tango autentico

Filarmonica Oltenia Craiova

 

Vineri, 31 mai

 

09:00 – 17:00

Muzeul Cărții și Exilului Românesc

  • Expoziţie de artă fotografică Craiova mea iubită. Expun: Rucsandra Călin, Cristi Floriganţă, Mihai Murăreţu, Mircea Georgescu, Cristian Mirescu

Asociaţia Artiştilor Fotografi din România

09:00 – 17:00

Muzeul Cărții și Exilului Românesc

  • Expoziţii de carte, corespondență, manuscrise, obiecte personale Vintilă Horia, filme de prezentare etc

Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

 

09:00 – 17:00

Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Craiova

  • Radiografii Cromatice

Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Craiova

 

10:00 – 12:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de artă digitală Copilăria în culori

Palatul Copiilor Craiova (prof. Rădulescu Claudia, prof. Sanda Iuliana-Lucia)

 

10:00 – 13:00

Teatrul Colibri – Esplanada

  • Desene pe asfalt

Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

10:00 – 13:00/16:00 – 19:00

Teatrul Colibri – Sala Studio și Foyer

  • Expoziție Colibri 75

Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

10:00 – 14:00

Gloriae Art Gallery

  • Expoziție Vincenzo Bianchi

Gloriae Art Gallery (str. Alexandru Macedonski, nr.49)

 

10:00 – 15:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de arte plastice Vis de copil

Palatul Copiilor (prof. Georgescu Mihaela, prof. Fluerașu Ioana, prof. Olaru Mihaela, prof. Boboc Valentin)

 

10:00 -21:00

Str. Theodor Aman

  • ExpoFlora

 

10:00 – 22:00

Piaţa William Shakespeare

  • Târgul Zilelor Craiovei – Târg de meșteri populari, manufactură contemporană, produse naturale homemade, antichități & Ateliere

Asociaţia Carousel Project

 

10:00 – 21.00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de pictură – Fantezii vizuale: arta lui Eduard Alexandru Nițulescu
  • Expoziție de pictură – Paula Florea

                                

10:00 – 22:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de portrete Oamenii Craiovei

Florin Măceșanu, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj

 

10:00 – 22:00

Centrul Constantin Brâncuşi

  • Silviu Purcărete – 50 de ani de teatru

Asociaţia culturală Vis-a-vis, Muzeul de Artă Craiova, Muzeul Naţional de Artă Contemporană Bucureşti, Teatrul Naţional Marin Sorescu Craiova, Universitatea Naţională de Arte Bucureşti

 

10:00 – 22:00

Calea Unirii, zona Doljana

  • Târg de handmade şi antichităţi

Manufaktura Biju

 

10:00 – 17:00

Muzeul de Artă Craiova

  • Expoziţie de pictură, grafică, document, fotografie, obiecte de artă decorativă Nicolae Grant, pictorul Goleştilor

Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Expoziție de pictură Cenaclul de Arte Vizuale Constantin Brâncuși

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Games Day – jocuri interactive în aer liber, desene pe asfalt, pictură pe față

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Craiova în imagini, Atelier creativ pentru Copii

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Expoziție de carte din colecțiile Bibliotecii

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 18:00

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman (American Corner)

  • Vizionări de filme românești

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

 

10:00 – 21:00

Str. A.I. Cuza, zona Universitate – Teatrul Naţional „Marin Sorescu”

  • Expoziţie auto

Camera de Comerţ şi Industrie Dolj

 

10.00 – 21.00

Str. A.I. Cuza (English Park)

  • Test drive trotinete E-TWOW

E-TWOW

 

11:00

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

  • Lecție deschisă Craiova de ieri și de azi

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

11:00 – 13:00

Teatrul Colibri – Esplanadă

  • Ateliere Visuri colorate

Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

12:00 – 18:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de pictură Craiova în culori

 Art Amicis

 

12:00 -23:00

Piaţa Mihai Viteazul, Părculeţ Mercur, Str. A.I. Cuza

  • Food Truck Festival

Check-OUTeam

 

14:00 – 15:00/15:00 – 17:00

Teatrul Național Marin Sorescu – Foaier

– Activități SMART pentru copii SMART

(expoziție interactivă cu roboți, experiențe educaționale de realitate virtuală 3D cu table inteligente etc.)

Centrul de Cercetare și Inovare EDUTIC și Școala Româno-Britanică

 

15:00 – 19:00

Parcul Nicolae Romanescu

  • Ziua Mișcării

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Dolj

 

17:00 – 20:00

Piața Frații Buzești

  • Handcraft și ateliere sportive

Voluntariat pentru Comunitate

 

17:00 – 20:00

Piața William Shakespeare

  • Spectacole de muzică și dans, ateliere de lucru

Inspectoratul Școlar Județean Dolj

 

17:00 – 23:00

Piaţa Mihai Viteazul

  • Atipic Beauty
  • Şlagăre de ieri şi de azi – Ansamblul Folcloric Maria Tănase
  • Maria Dragomiroiu
  • Vlăduţa Lupău şi Rapsozii Maramureşului

 

Sâmbătă, 01 iunie

 

08:00 – 17:00

Sala Ion Constantinescu

  • Campionatul național de wing chun kung-fu, ediția a VII – a
  • Festivalul de arte marțiale chinezești, ediția a XII – a

Clubul Sportiv WU Quan-Li Craiova

 

 

09:00 – 17:00

Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

  • Expoziţie de artă fotografică Craiova mea iubită. Expun: Rucsandra Călin, Cristi Floriganţă, Mihai Murăreţu, Mircea Georgescu, Cristian Mirescu

Asociaţia Artiştilor Fotografi din România

 

09:00 – 17:00

Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

  • Expoziţii de carte, corespondență, manuscrise, obiecte personale Vintilă Horia, filme de prezentare etc

Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

 

09:00 – 17:00

Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Craiova

  • Radiografii Cromatice

Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Craiova

 

09:30 – 14:00

Fantasy Park – str. Toporași (vizavi de fostul Billa)

– Spectacol și concurs de dans

– Handcraft și ateliere sportive

– Ateliere Stem pentru copii

– Ateliere educație nonformală

– Ateliere socio-educative pentru copii

– Ateliere sportive și jocurile copilăriei

Voluntariat pentru Comunitate, CCS Craiova, Asks Academy, TNT, Level Up, Empower Youth Center

 

10:00

Universitatea din Craiova

  • Cupa Zilelor Municipiului Craiova la șah

Clubul de Șah Rokada Craiova

 

 

 

10:00 – 13:00

Teatrul Colibri – Esplanada

  • Desene pe asfalt

Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

10:00 – 13:00/16:00 – 19:00

Teatrul Colibri – Sala Studio și Foyer

  • Expoziție Colibri 75

Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

10:00 – 13:00

Grădina Botanică

  • Ateliere de face painting, desen, pictură, jocuri în aer liber

Organizația Salvați Copii Filiala Dolj

 

10:00 – 14:00

Gloriae Art Gallery

  • Expoziție Vincenzo Bianchi

Gloriae Art Gallery (str. Alexandru Macedonski, nr.49)

 

10:00 – 14:00

Parcul Nicolae Romanescu – Lac

– Concurs de pescuit pentru copii

Asociaţia Club Sportiv UP Carp

 

10:00 – 14:00

Str. A.I. Cuza (vizavi de Teatrul Naţional „Marin Sorescu”)

  • Expoziţie maşini de epocă

Retromobil

 

10:00 – 14:00

Teatrul de Vară – Parcul Nicolae Romanescu

  • Concurs de muzică Start to the Star

Palatul Copiilor

10:00 – 14:00

Parcul Nicolae Romanescu

  • Ateliere de prezentare IPJ Dolj

Inspectoratul de Poliție Județean Dolj

 

10:00 – 14:00

Parcul Nicolae Romanescu

  • Ateliere de prezentare militară

Gruparea de Jandarmi Mobilă Frații Buzești Craiova

 

10:00 – 14:00

Piața William Shakespeare

  • Ateliere de pictat ceramică

Clay Studio

 

10:00 – 14:00

Zoofetărie – Parcul Nicolae Romanescu

  • Momente muzicale și atelier de pictură
  • Activități pentru copii: jocuri, concursuri, personaje din desene animate

RAADPFL Craiova, Liceul de Arte Marin Sorescu Craiova

 

10:00 -21:00

Str. Theodor Aman

  • ExpoFlora

 

10:00 – 22:00

Piaţa William Shakespeare

  • Târgul Zilelor Craiovei – Târg de meșteri populari, manufactură contemporană, produse naturale homemade, antichități & Ateliere

Asociaţia Carousel Project

 

 

 

 

10:00 – 21.00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de pictură – Fantezii vizuale: arta lui Eduard Alexandru Nițulescu
  • Expoziție de pictură – Paula Florea

                                

10:00 – 22:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de portrete Oamenii Craiovei

Florin Măceșanu, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj

 

10:00 – 22:00

Centrul Constantin Brâncuşi

  • Silviu Purcărete – 50 de ani de teatru

Asociaţia culturală Vis-a-vis, Muzeul de Artă Craiova, Muzeul Naţional de Artă Contemporană Bucureşti, Teatrul Naţional Marin Sorescu Craiova, Universitatea Naţională de Arte Bucureşti

 

10:00 – 22:00

Calea Unirii, zona Doljana

  • Târg de handmade şi antichităţi

Manufaktura Biju

 

10:00 – 17:00

Muzeul de Artă Craiova, Sala Oglinzilor

  • Expoziţie de pictură, grafică, document, fotografie, obiecte de artă decorativă Nicolae Grant, pictorul Goleştilor Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti

 

10:00 – 18:00

Str. A.I. Cuza (English Park)

  • ateliere de lucru
  • momente muzicale

 Școala Gimnazială Terraveda

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Expoziție de pictură Cenaclul de Arte Vizuale Constantin Brâncuși

 Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 21:00

Str. A.I. Cuza, zona Universitate – Teatrul Naţional „Marin Sorescu”

  • Expoziţie auto

Camera de Comerţ şi Industrie Dolj

 

10.00 – 21.00

Str. A.I. Cuza (English Park)

  • Test drive trotinete E-TWOW

E-TWOW

 

10:30 – 11:15

Fantasy Park – str. Toporași (vizavi de fostul Billa)

  • Spectacol pentru copii Gogoașa și năzdrăvanul Petrișor

Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

11:00 – 12:00

Muzeul de Artă Craiova

  • Atelier de educaţie muzeală pentru copiiCraioveni de altădată

 Muzeul de Artă Craiova

 

11:00 – 13:00

Teatrul Colibri – Esplanada

  • Ateliere Visuri colorate

Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

11:00 -23:00

Piaţa Mihai Viteazul, Părculeţ Mercur, Str. A.I. Cuza

  • Food Truck Festival

Check-OUTeam

11:30 – 15:00

Fantasy Park – str. Toporași (vizavi de fostul Billa)

  • Spectacole de muzică și dans
  • Ateliere de lucru

Inspectoratul Școlar Județean Dolj

 

12:00 – 15:00

Parcul Nicolae Romanescu (zona Foișor)

  • Picasso’ s Playground (ateliere pentru copii)

Interact Craiova

 

12:00 – 18:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de pictură Craiova în culori

Art Amicis

 

15:00 – 20:00

Fantasy Park – str. Toporași (vizavi de fostul Billa)

  • Concurs de desene
  • Jocuri distractive
  • Face painting
  • Expoziții

Lions Club Craiova Cetatea Băniei, Palatul Copiilor, Leo Club Excelion, Asociația Visuri și Speranță

 

16:00 – 18:00

Piaţa William Shakespeare

  • Festivalul Art Craiova

ISJ Dolj

 

18:00 – 19:00

Str. A.I. Cuza – Piaţa Mihai Viteazul

  • Parada copiilor – cu costume din desene animate
  • Momente de animație, spectacol interactiv cu artiști pe picioroange

Inspectoratul Școlar Județean Dolj, IRIDEX Craiova, Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri, Liceul de Arte Marin Sorescu Craiova, Freaks Dance Company, Dance Beat

 

19:00 – 23:00

Piaţa Mihai Viteazul

  • Spectacol de muzică – Şcoala Populară de Arte şi Meserii „Cornetti”
  • Frumoasa din pădurea adormită, Teatrul pentru Copii şi Tineret Colibri (Spectacol pentru copii)
  • Albă ca Zăpada şi cei 7 pitici, Opera Română Craiova

(Spectacol pentru copii)

  • Alexia

 

19:00 – 23:00

Piața Frații Buzești

  • Fanzone – transmitere live meci finala Champions League

 

Duminică, 02 iunie

 

09:00 – 17:00

Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

  • Expoziţie de artă fotografică Craiova mea iubită. Expun: Rucsandra Călin, Cristi Floriganţă, Mihai Murăreţu, Mircea Georgescu, Cristian Mirescu

Asociaţia Artiştilor Fotografi din România

 

09:00 – 17:00

Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

  • Expoziţii de carte, corespondență, manuscrise, obiecte personale Vintilă Horia, filme de prezentare etc

Muzeul Cărții și Exilului Românesc – Casa Dianu

 

 

 

09:00 – 17:00

Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Craiova

  • Radiografii Cromatice

Uniunea Artiștilor Plastici din România – Filiala Craiova

 

10:00 – 13:00

Teatrul Colibri – Esplanada

  • Desene pe asfalt

Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

10:00 – 13:00

Teatrul Colibri – Sala Studio și Foyer

  • Expoziție Colibri 75

Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

10:00 – 14:00

Gloriae Art Gallery

  • Expoziție Vincenzo Bianchi

Gloriae Art Gallery (str. Alexandru Macedonski, nr.49)

 

10:00 – 14:00

Piața William Shakespeare

  • Atelier de pictat ceramică

Clay Studio

 

10:00 -21:00

Str. Theodor Aman

  • ExpoFlora

 

10:00 – 22:00

Piaţa William Shakespeare

  • Târgul Zilelor Craiovei – Târg de meșteri populari, manufactură contemporană, produse naturale homemade, antichități & Ateliere

Asociaţia Carousel Project

10:00 – 21:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de pictură – Fantezii vizuale: arta lui Eduard Alexandru Nițulescu
  • Expoziție de pictură Paula Florea

                                

10:00 – 22:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de portrete Oamenii Craiovei

Florin Măceșanu, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Dolj

 

10:00 – 22:00

Centrul Constantin Brâncuşi

  • Silviu Purcărete – 50 de ani de teatru

Asociaţia culturală Vis-a-vis, Muzeul de Artă Craiova, Muzeul Naţional de Artă Contemporană Bucureşti, Teatrul Naţional Marin Sorescu Craiova, Universitatea Naţională de Arte Bucureşti

 

10:00 – 22:00

Calea Unirii, zona Doljana

  • Târg de handmade şi antichităţi

Manufaktura Biju

 

10:00 – 17:00

Muzeul de Artă Craiova, Sala Oglinzilor

  • Expoziţie de pictură, grafică, document, fotografie, obiecte de artă decorativă Nicolae Grant, pictorul Goleştilor

Muzeul Viticulturii şi Pomiculturii Goleşti

 

10:00 – 18:00

Str. A.I. Cuza (English Park)

  • Ateliere de lucru și momente muzicale
  • Aventuri urbane

Școala Gimnazială Terraveda

10:00 – 18:00

Str. C.S. Nicolaescu Plopșor

  • Expoziție de pictură Cenaclul de Arte Vizuale Constantin Brâncuși

Biblioteca Județeană Alexandru și Aristia Aman

 

10:00 – 21:00

Str. A.I. Cuza, zona Universitate – Teatrul Naţional „Marin Sorescu”

  • Expoziţie auto

Camera de Comerţ şi Industrie Dolj

 

10.00 – 21.00

Str. A.I. Cuza (English Park)

  • Test drive trotinete E-TWOW

E-TWOW

 

11:00

Teatrul Colibri – Sala mare

  • Spectacol Sarea în bucate

Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

11:00

Hipodrom – Parcul Nicolae Romanescu

  • Spectacol demonstrativ de echitație

SCM Craiova

 

11:00 -23:00

Piaţa Mihai Viteazul, Părculeţ Mercur, Str. A.I. Cuza

  • Food Truck Festival

Check-OUTeam

 

12:00 – 18:00

Piața Frații Buzești

  • Expoziție de pictură Craiova în culori

Art Amicis

13:00

Teatrul Colibri – Sala mare

  • Serbarea Atelierelor Fabricii de povești ElectroColibri

Teatrul pentru Copii și Tineret Colibri

 

17:00 – 21:00

Str. A.I. Cuza (vizavi de Teatrul Naţional „Marin Sorescu”)

  • Expoziţie maşini de epocă

Retromobil

 

18:30 – 23:00

Piaţa Mihai Viteazul

  • Eduard Anghelescu – finalist Românii au Talent
  • The Players
  • Bere Gratis & Filarmonica Oltenia Craiova
  • Theo Rose
  • Smiley

 

 

NOTĂ: Condiţiile meteorologice nefavorabile pot anula o parte dintre manifestările programate în aer liber!