Universitatea Craiova s-a calificat în optimile Cupei României

521

csuUniversitatea Craiova s-a calificat în optimile Cupei României, după ce a învins, în prelungiri, pe Sepsi Sfântu Gheorghe, cu 1-0, într-un meci disputat pe arena „Tineretului” din Braşov. Unicul gol a fost marcat de Andrei Ivan.

După meci, Gheorghe Mulţescu a spus; „Sunt dezamăgit de organizarea meciului. Eu sunt adeptul câştigării Cupei României, pentru că este un trofeu la care ajungi mult mai repede, dar nu se poate, am jucat parcă pe o orezărie, să-ţi sară mingea,să nu poţi să o controlezi. Nu ştiu dacă nu a fost premeditată treaba asta, pentru că se ştia că noi suntem o echipă care pasăm şi vrem să controlăm jocul, să atacăm. Ni s-au dat arbitri fără experienţă, care nu ştiu să ţină un joc în mână. Am avut nişte adversari care până în repriza a doua şi-au ţinut cumpătul, dar după au devenit foarte agresivi. Nu se poate, avem jucători cu răni, cu plăgi deschise… Ăsta nu-i fotbal! Noi respectăm competiţia, dar nu suntem respectaţi. Este o victorie mare, pentru că noi am atacat 80 din 90 de minute. Sigur că am ratat mult, dar la bază a stat starea terenului. Stimula contactele cu adverarul şi ei asta aşteptau. Pe ei i-a interesat să ne blocheze, în rest au mers la ce s-o putea face pe contraatac sau la o fază fixă. A fost şi o lipsă de concentrare la noi, mai ales la finalizare. Una peste alta vreau să-i felicit pe jucătorii mei, pentru că au rezistat 120 de minute după ce am avut acum două zile un joc foarte greu la Mediaş, şi un drum cu autocarul, care s-a mărit ca timp din cauza unui accident pe Valea Oltului. Ei merită tot respectul nostru pentru atitudinea şi modul cu s-au luptat până la final. Nu cred că s-a pus problema învingătoarei, ci doar a scorului. Despre Cupă nu putem să vorbim prea mult, pentru că a trecut un singur tur pentru noi, dar în campionat puteam mai mult. Puteam să fim pe primul loc acum, dacă nu pierdeam la Steaua dintr-un penalti imaginar, şi la Timişoara unde am pierdut la fel, din două penaltiuri imaginare. Eram pe primul loc sigur şi meritam să fim acolo, pentru că a fost echipa care am atacat cel mai mult.