Candidatul PNL Dolj la Primaria Sadova, Bîrsanu Alin Mihăiță, nu poate participa la alegerile locale partiale din data de 27 iunie 2021 deoarece Tribunalul Dolj a anulat Hotararea nr. 1 a Biroului Electoral de Circumscriptie nr. 91 Sadova.
Tribunalul Dolj:
|
Reamintim că Bîrsanu Alin Mihăiţă a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel Craiova, în octombrie 2020, la 3 ani de închisoare, cu suspendarea condiționată a pedepsei pe un termen de încercare de 5 ani, într-un dosar de ucidere din culpă.
La vremea respectivă, Mihăiță Bîrsanu era consilier local al PNL în comuna doljeană Sadova, iar condamnarea respectivă era, din punct de vedere legal, incompatibilă cu această calitate a sa. Constatarea era oficializată, în decembrie 2020, printr-un ordin al prefectului județului Dolj: „Având în vedere sentința penală […] definitivă prin Decizia penală nr. 1278/28.10.2020 a Curții de Apel Craiova […], se constată încetarea de drept înainte de termen a mandatului de consilier local al comunei Sadova al domnului Bîrsanu Alin Mihăiță“.