Tenismenii lui Alex Banciu, campioni naționali pe echipe la U12

378

campioni nationali U12Patru practicanți ai tenisului de câmp din CSM Craiova au reușit de curând o performanță importantă la nivel național. Alex Coman, David Manu, Iulia Ionescu și Bianca Marinescu au cucerit împreună medaliile de aur în cadrul Campionatului Național U12 pe echipe, ce a avut loc la centrul național de tenis din București și care a adunat la un loc 12 formații din țară. Echipa CSM Craiova s-a impus în toate confruntările cu scorul de 3-0, în semifinală câștigând în fața formației Spartacus Brăila, iar în finală trecând de Politehnica București. Meciurile s-au disputat pe trei categorii: dublu băieți, dublu fete și dublu mixt. Perechile mixte ale echipei noastre au fost formate din Alex Coman – Iulia Ionescu și David Manu – Bianca Marinescu, fiind rulate de la un meci la altul.

Andreea Lilă, pe primul loc la circuitul național de la Timișoara

Sportiva pregătită de Alex Banciu a ocupat prima poziție la un turneu național U14 desfășurat la Timișoara. Andreea Lilă a câștigat competiția la simplu după ce s-a impus în finală împotriva jucătoarei din Iași, Bianca Andrei, cu scorul de 7-5, 6-2. La același turneu, tenismena legitimată la clubul nostru a obținut alte două medalii de bronz, la dublu feminin și dublu mixt.