Programul Festivalului Internaţional CRAIOVA MUZICALĂ – Ediţia 43 18 – 30 Noiembrie 2016

415
  • filarmonicaConcerte simfonice cu Orchestra Filarmonicii “Oltenia” din Craiova: dirijori invitaţi, Gheorghe Costin şi Tiberiu Soare; Orchestra de Cameră a Filarmonicii “Oltenia”, dirijor Ivan Iliev (Bulgaria); solişti, Emil Vişenescu (clarinet), Mario Caroli (flaut, Italia), Barrie Webb (trombon, Anglia), Adam Kosmieja (pian, Polonia), Jure Gradišnik  (trompetă, Slovenia)

  • Concerte camerale: Pearls Before Swine Experience (Suedia), Green Thing Ensemble (Austria), SIGMA Project (Spania), Cvartetul de coarde “Logos” (SUA),  Trio Contraste, Profil,  SonoMania, Atem,  Percutissimo (România)

  • Recitaluri instrumentale: Mario Caroli (flaut), Barrie Webb (trombon),  Ghenadie Rotari (acordeon, Republica Moldova), Mihai Măniceanu (pian), Veronica Anuşca (soprană, România)

  • Concerte de jazz: Mircea Tiberian & Friends, Jazzappella (România)

  • Concert-performance: Irinel Anghel şi invitaţii ei

  • Proiecţie de film mut cu muzică live: “Tabu” (1931) de F.W. Murnau, cu muzică de Vioieta Dinescu (Germania); interpretează Trio Contraste

  • Proiecții de filme în cadrul concertelor și al simpozionului de muzicologie

  • Demonstraţii ale noilor tehnici instrumentale: flaut, trombon, vioară, clarinet, acordeon, saxofon, percuție

  • MUTTIS KINDER – Germania

  • Simpozion de muzicologie: „Mecanici si mecanisme în muzică”

 

PROGRAM:

Vineri, 18.11.2016

Sala Filarmonicii

19:00 – Deschiderea festivalului

Orchestra simfonică a Filarmonicii „Oltenia”

Dirijor: TIBERIU  SOARE

Solişti: EMIL  VIȘENESCU (clarinet), ADAM  KOSMIEJA (pian, Polonia)

În program:

Ştefan Niculescu: Cantos pentru clarinet şi orchestră

Dan Dediu: Atlantis pentru orchestră

Jerzy Kornowicz: Big Transition pentru pian şi orchestră

Sâmbătă, 19.11.2016

Sala “Filip Lazăr” a Filarmonicii

12:00 – Simpozion de muzicologie: “Mecanici și mecanisme în muzică”

Participă muzicologii Bianca Temeș, Ştefan Firca, Vlad Văidean, Constantin Secară.

Sala Filarmonicii

17:00 – Concert cameral

Mai în glumă, mai în serios

Ansamblul Trio Contraste (Timişoara) – ION  BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flaute),  DORU  ROMAN (percuţie), SORIN  PETRESCU (pian)

În program:

Miklos Maros: Rush
Ernst-Lothar von Knorr: Nächtliche Suite
Corneliu Dan Georgescu: Motive transilvane

Wil Offermans: Harmonics
Jos Zwanenburg: Voices
Maia Ciobanu: Trio nr. 273, op. 2
Laura Manolache: Plecarea (pe un text de Urmuz)
Aurel Stroe: Trei piese pastorale
Lucian Mețianu: Attracteur étrange
Horst Lohse: The Seven Deadly Sins
Christoph Keller: Mozart in Argentina
Christoph Keller: Beethoven in Brazilia

Sala Teatrului Național “Marin Sorescu”

ora 20.00: Muttis Kinder (Germania)

CLAUDIA GRAUE, MARCUS MELZWIG, CHRISTOPHER NELL

 

Duminică, 20.11.2016

Sala Filarmonicii

17:00 – Concert de percuţie

Ansamblul Percutissimo (Timişoara)

Patricia Popescu, Amelia Trifu, Alexandru Florescu, Tiberiu  Szalma, Daniel  Cuibariu

Conducerea muzicală DORU  ROMAN

Solişti: ION  BOGDAN  ȘTEFĂNESCU (flaut), DORIN  CUIBARIU (clarinet)

În program:

Darie Nemeș-Bota: Fight and Light

George Crumb: An Idyll for the Misbegotten

Violeta Dinescu: Alean

Nebojsa Jovan Jivković: Trio per Uno (p. I)

Halyna Ovcharenko: What the Shaman Saw

Doron Kaufmann: Streams of Life (p.a.a.)

Carmen Cârneci: Songe du Dragon Rouge

Minoru Miki: Marimba Spiritual

Ion Bogdan Ștefănescu: Pianissimo Summer Dream

20:00 – Film mut cu muzică live

TABU (1931) – regia F. W. Murnau; muzica VIOLETA  DINESCU

Interpretează: ION  BOGDAN  ȘTEFĂNESCU (flaut), DORIN  CUIBARIU (clarinet), SORIN  PETRESCU (pian), DORU  ROMAN (percuţie)

Luni, 21.11.2016

Sala Filarmonicii

18:00 – Concert cameral

SIGMA Project (Spania) – cvartet de saxofoane

ANDRÉS GOMIS, JOSETXO SILGUERO, ÁNGEL SORIA, ALBERTO CHAVES

În program:

Georg Friedrich Haas: Saxophonquartett

Josep Planells: 10 Stücke (p.a.a.)

Alberto Posadas: Knossos

Luis de Pablo: Rumia

Ramon Lazkano: Jalkin

Isabel Urrutia: Contre vents et marées

20:00 – Concert de jazz

JAZZAPPELLA – sextet vocal, conducerea muzicală Zoltán András

Ana Popescu, Marina Arsene, Izabela Simion,

Zoltán András, Cristian Mihai, Csaba Gáspár

 

Marţi, 22.11.2016

Sala Filarmonicii

18:00 – Recital de pian

MIHAI  MĂNICEANU (Bucureşti)

În program:

György Ligeti: Musica ricercata (nr. 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11 )
Olivier Messiaen: Vingt regards sur l’enfant-Jésus (nr. 11 )
Remus Georgescu: Interludiu și Toccata (din Suita a II-a pentru pian)
Vlad Maistorovici: transScent
Henryk Górecki: Piano Sonata No. 1
Salvatore Sciarrino: Anamorfosi

20:00 – Concert cameral

Duo ATEM (Timişoara)

CRISTINA CONSTANTIN (vioară), VICTOR PĂRĂU (pian)

În program:

Arvo Pärt: Fratres pentru vioară şi pian

Kaija Saariaho: Calices pentru vioară şi pian

Toru Takemitsu: Rain Tree Sketch II – in memoriam Olivier Messiaen pentru pian

Sofia Gubaidulina: Dancer on a Tightrope pentru vioară şi pian

George Crumb: Four Nocturnes (Night music II) pentru vioară si pian

Arvo Pärt: Spiegel im Spiegel pentru vioară şi pian

Miercuri, 23.11.2016

Foyerul Filarmonicii

18:30 Lansare CD: Contemporary Trombone Classics Barrie Webb

19:00 Recital extraordinar

BARRIE  WEBB – trombon (Anglia)

Invitat MIHAI  MĂNICEANU (pian)

În program:

Giacinto Scelsi: Three Pieces

Luciano Berio: Sequenza V

Jonathan Harvey: Ricercare una Melodia

Stuart Greenbaum: In Transit

Johannes Brahms: Intermezzo op. 119, nr. 1

Katsuji Maedo: Intermezzo

Takashi Fujii: Dancing Bones

Ernst Krenek: Five Pieces

Joi, 24.11.2016

Sala “Filip Lazăr” a Filarmonicii

17:00 – Workshop de improvizaţie cu IRINEL  ANGHEL

Sala Filarmonicii

19:00 – Recital extraordinar

MARIO  CAROLI – flaut (Italia)

Invitat MIHAI  MĂNICEANU (pian)

În program:

Claude Debussy: Syrinx

Joji Yuasa: Mai-Bataraki II (pentru flaut alto)

André Jolivet: Chant de Linos (pentru flaut și pian)

André Jolivet: Pour une communion sereine de l’être avec le monde (Incantation nr. 4)
Ivan Fedele: Donax

Federico Gardella: Cinque cori notturni sotto la costa (pentru flaut alto)
Toru Takemitsu: Air
Kaija Saariaho: Laconisme de l’aile

Vineri, 25.11.2016

Sala Filarmonicii

19:00 – Concert simfonic

Orchestra Filarmonicii „Oltenia”

Dirijor: GHEORGHE  COSTIN

Solişti: MARIO  CAROLI (flaut, Italia), BARRIE  WEBB (trombon, Anglia)

În program:

Liviu Dănceanu: Seven Days pentru trombon şi orchestră

Doina Rotaru: L’Ange avec une seule aile pentru flaut şi orchestră

Igor Stravinski: Suita de balet Pasărea de foc pentru orchestră

Casa de Cultură a Studenților

21:00 – „Insula din ziua de mâine” (ficțiune reală în concert)

IRINEL  ANGHEL & guests

Irinel Anghel – voce, performance

Bogdan Frigioiu – chitară electrică

Marian Cîtu – electronics

Barrie Webb – trombon

Mihai Pintenaru – clarinet

Luiza Mitu, Irina Maria Niţu, Andrada Băleanu, Daniela Ionescu, Ioana Stama  – performance

 Sâmbătă, 26.11.2016

Sala Filarmonicii

19:00  – Concert cameral

Povestind – Ansamblul SonoMania (Bucureşti)

MIHAI  PINTENARU (clarinet)

RALUCA  STRATULAT (vioară)

MIHAI  MURARIU (pian)

Invitat, actorul MIKLOS  BACS

Conducerea muzicală: DIANA ROTARU

În program:

Gabriel Mălăncioiu: Sanran pentru clarinet și vioară

Mihai Măniceanu: Cantabile e Presto pentru vioară și pian

Tiberiu Olah: Sonata “Pasărea Măiastră” pentru clarinet solo

Toshio Hosokawa: Ancient Dance pentru vioară și pian

Igor Stravinski: Povestea Soldatului pentru clarinet,

                            vioară și pian

Duminică, 27. 11.2016

Sala Filarmonicii

17:00 – Concert cameral

Ansamblul Pearls Before Swine Experience (Suedia)

George Kentros (vioară), Sara Hammarström (flaut), Mårten Landström (pian), Mats Olofsson (violoncel)

În program:

Klas Torstensson: Pocket Violin Concerto

Annie Gosfield: Cranks and Cactus Needles

Mattias Petersson: 1st Application

Marcus Fjellström: Odboy and Erordog (cartoon animation with live music)
Hanna Hartman: Neighbors above are louder than neighbors below

 

20:00 – Concert cameral

Orchestra de cameră a Filarmonicii „Oltenia”

Dirijor: IVAN  ILIEV (Bulgaria)

Soliști: JURE GRADIŠNIK (trompetă, Slovenia), ANDREEA  STOICA (pian), LOREDANA  CIOCAN (corn englez)

În program:

Aaron Copland: Quiet City pentru trompetă, corn englez și orchestră de coarde

Leoš Janáček: Suita pentru orchestră de coarde

André Jolivet: Concertino pentru trompetă, pian şi orchestră

Benjamin Britten: Simfonia simplă, op. 4

Luni, 28.11.2016

Sala Filarmonicii

17:00 – Recital de lied

VERONICA  ANUȘCA (soprană), MIHAI  MURARIU (pian)

În program: lucrări de Mihail Jora (Ghicitoare, Cântec pentru lumină), Constantin Brăiloiu (L’automne), Theodor Rogalski (Salcia), Livia Teodorescu-Ciocănea (Evangheliile toamnei), Felicia Donceanu (Pașii), Mihai Murariu (Trei), Leonard Bernstein (La bonne cuisine), Daniel Sabzghabaei (Four Glimpses of Desire)

19:00 – Concert cameral

Ansamblul PROFIL (Bucureşti)

DIANA  MOȘ (vioară), MARIAN  MOVILEANU (violă),

MIRCEA  MARIAN (violoncel), ADRIANA  MAIER (pian)

Director artistic DAN  DEDIU

În program:

Valentin Gheorghiu: Adagio pentru vioară, violoncel şi pian

Ștefan Niculescu: Per tre pentru vioară, violă și violoncel

Mihai Măniceanu: Crescendo pentru vioară solo

Thomas Beimel: Aria pentru vioară, violoncel şi pian

Dan Dediu: Pirouettes pierrotiènnes pentru vioară, violă, violoncel şi pian

Miriam Marbé: Tromelbass pentru vioară, violă și violoncel

Marţi, 29.11.2016

Muzeul de Artă

17:00 – Recital de acordeon

GHENADIE  ROTARI (Republica Moldova)

Invitată ANA  TOPALOVIĆ (violoncel, Austria/Serbia)

În program:

Sofia Gubaidulina: De Profundis

Gerard Grisey: Passacaille

Magnus Lindberg: Jeux d’anches

Salvatore Sciarrino: Vagabonde blu

Sofia Gubaidulina: In Croce (acordeon și violoncel)

Vladimir Zubitsky: Sonata nr. 2 – Slavonic

 

Sala Filarmonicii

19:00 – Concert cameral

Ansamblul GREEN  THING (Austria)

Matei Ioachimescu (flaut / flute), Natalija Isaković (vioară / violin), Ana Topalović (violoncel / cello), Alfredo Ovalles (pian / piano)

În program:

Călin Ioachimescu: Tetrachords

Cristian Lolea: Mechanisms

George Crumb: Vox Balaenae

Diana Rotaru: Verde

Jennifer Higdon: Piano Trio

Julija Bal: Chochek

 

Miercuri, 30.11.2016

 Sala Filarmonicii

18:00 – Concert cameral

Cvartetul de coarde LOGOS (SUA)

Espen Lilleslåtten (vioara I), Roxana Pavel (vioara a II-a), Elias Goldstein (viola), Dennis Parker (violoncel)

În program:

Paul Creston: String Quartet

Daniel Schnyde: Great Places – String Quartet nr. 4

Claude Debussy: Cvartetul în Sol minor, op. 10

20:00 – Concert de jazz

“Both Sides of the River”

MIRCEA  TIBERIAN (pian)

CHRIS  DAHLGREN (contrabas, SUA)

JOHN  BETSCH (baterie, SUA)