Festivalul Internaţional CRAIOVA MUZICALĂ – Ediţia a 43-a 18 – 30 noiembrie 2016

0
300
  • filarmonicaConcerte simfonice cu Orchestra Filarmonicii “Oltenia” din Craiova: dirijori invitaţi, Gheorghe Costin şi Tiberiu Soare; Orchestra de Cameră a Filarmonicii “Oltenia”, dirijor Ivan Iliev (Bulgaria); solişti, Emil Vişenescu (clarinet), Mario Caroli (flaut, Italia), Barrie Webb (trombon, Anglia), Adam Kosmieja (pian, Polonia), Jure Gradišnik  (trompetă, Slovenia)

 

  • Concerte camerale: Pearls Before Swine Experience (Suedia), Green Thing Ensemble (Austria), SIGMA Project (Spania), Cvartetul de coarde “Logos” (SUA),  Trio Contraste, Profil,  SonoMania, Atem,  Percutissimo (România)

 

  • Recitaluri instrumentale: Mario Caroli (flaut), Barrie Webb (trombon),  Ghenadie Rotari (acordeon, Republica Moldova), Mihai Măniceanu (pian), Veronica Anuşca (soprană, România)

 

  • Concerte de jazz: Mircea Tiberian & Friends, Jazzappella (România)

 

  • Concert-performance: Irinel Anghel şi invitaţii ei

 

  • Proiecţie de film mut cu muzică live: “Tabu” (1931) de F.W. Murnau, cu muzică de Vioieta Dinescu (Germania); interpretează Trio Contraste

 

  • Proiecții de filme în cadrul concertelor și al simpozionului de muzicologie

 

  • Demonstraţii ale noilor tehnici instrumentale: flaut, trombon, vioară, clarinet, acordeon, saxofon, percuție

 

  • MUTTIS KINDER – Germania

 

  • Simpozion de muzicologie: „Mecanici si mecanisme în muzică”

PROGRAM:

 

Vineri, 18.11.2016

Sala Filarmonicii

19:00 – Deschiderea festivalului

Orchestra simfonică a Filarmonicii „Oltenia”

Dirijor: TIBERIU  SOARE

Solişti: EMIL  VIȘENESCU (clarinet), ADAM  KOSMIEJA (pian, Polonia)

În program:

Ştefan Niculescu: Cantos pentru clarinet şi orchestră

Dan Dediu: Atlantis pentru orchestră

Jerzy Kornowicz: Big Transition pentru pian şi orchestră

 

Sâmbătă, 19.11.2016

Sala “Filip Lazăr” a Filarmonicii

12:00 – Simpozion de muzicologie: “Mecanici și mecanisme în muzică”

Participă muzicologii Bianca Temeș, Ştefan Firca, Vlad Văidean, Constantin Secară.

 

Sala Filarmonicii

17:00 – Concert cameral

Mai în glumă, mai în serios

Ansamblul Trio Contraste (Timişoara) – ION  BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flaute),  DORU  ROMAN (percuţie), SORIN  PETRESCU (pian)

În program:

Miklos Maros: Rush
Ernst-Lothar von Knorr: Nächtliche Suite
Corneliu Dan Georgescu: Motive transilvane

Wil Offermans: Harmonics
Jos Zwanenburg: Voices
Maia Ciobanu: Trio nr. 273, op. 2
Laura Manolache: Plecarea (pe un text de Urmuz)
Aurel Stroe: Trei piese pastorale
Lucian Mețianu: Attracteur étrange
Horst Lohse: The Seven Deadly Sins
Christoph Keller: Mozart in Argentina
Christoph Keller: Beethoven in Brazilia

 

Sala Teatrului Național “Marin Sorescu”

ora 20.00: Muttis Kinder (Germania)

CLAUDIA GRAUE, MARCUS MELZWIG, CHRISTOPHER NELL

 

Duminică, 20.11.2016

Sala Filarmonicii

17:00 – Concert de percuţie

Ansamblul Percutissimo (Timişoara)

Patricia Popescu, Amelia Trifu, Alexandru Florescu, Tiberiu  Szalma, Daniel  Cuibariu

Conducerea muzicală DORU  ROMAN

Solişti: ION  BOGDAN  ȘTEFĂNESCU (flaut), DORIN  CUIBARIU (clarinet)

În program:

Darie Nemeș-Bota: Fight and Light

George Crumb: An Idyll for the Misbegotten

Violeta Dinescu: Alean

Nebojsa Jovan Jivković: Trio per Uno (p. I)

Halyna Ovcharenko: What the Shaman Saw

Doron Kaufmann: Streams of Life (p.a.a.)

Carmen Cârneci: Songe du Dragon Rouge

Minoru Miki: Marimba Spiritual

Ion Bogdan Ștefănescu: Pianissimo Summer Dream

 

20:00 – Film mut cu muzică live

TABU (1931) – regia F. W. Murnau; muzica VIOLETA  DINESCU

Interpretează: ION  BOGDAN  ȘTEFĂNESCU (flaut), DORIN  CUIBARIU (clarinet), SORIN  PETRESCU (pian), DORU  ROMAN (percuţie)

 

Luni, 21.11.2016

Sala Filarmonicii

18:00 – Concert cameral

SIGMA Project (Spania) – cvartet de saxofoane

ANDRÉS GOMIS, JOSETXO SILGUERO, ÁNGEL SORIA, ALBERTO CHAVES

În program:

Georg Friedrich Haas: Saxophonquartett 

Josep Planells: 10 Stücke (p.a.a.)

Alberto Posadas: Knossos

Luis de Pablo: Rumia

Ramon Lazkano: Jalkin

Isabel Urrutia: Contre vents et marées

 

20:00 – Concert de jazz

JAZZAPPELLA – sextet vocal, conducerea muzicală Zoltán András

Ana Popescu, Marina Arsene, Izabela Simion,

Zoltán András, Cristian Mihai, Csaba Gáspár

 

Marţi, 22.11.2016

Sala Filarmonicii

18:00 – Recital de pian

MIHAI  MĂNICEANU (Bucureşti)

În program:

György Ligeti: Musica ricercata (nr. 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11 )
Olivier Messiaen: Vingt regards sur l’enfant-Jésus (nr. 11 )
Remus Georgescu: Interludiu și Toccata (din Suita a II-a pentru pian)
Vlad Maistorovici: transScent
Henryk Górecki: Piano Sonata No. 1
Salvatore Sciarrino: Anamorfosi

 

20:00 – Concert cameral

Duo ATEM (Timişoara)

CRISTINA CONSTANTIN (vioară), VICTOR PĂRĂU (pian)

În program:

Arvo Pärt: Fratres pentru vioară şi pian

Kaija Saariaho: Calices pentru vioară şi pian

Toru Takemitsu: Rain Tree Sketch II – in memoriam Olivier Messiaen pentru pian

Sofia Gubaidulina: Dancer on a Tightrope pentru vioară şi pian

George Crumb: Four Nocturnes (Night music II) pentru vioară si pian

Arvo Pärt: Spiegel im Spiegel pentru vioară şi pian

 

Miercuri, 23.11.2016

Foyerul Filarmonicii

18:30 Lansare CD: Contemporary Trombone Classics Barrie Webb

19:00 Recital extraordinar

BARRIE  WEBB – trombon (Anglia)

Invitat MIHAI  MĂNICEANU (pian)

În program:

Giacinto Scelsi: Three Pieces

Luciano Berio: Sequenza V

Jonathan Harvey: Ricercare una Melodia

Stuart Greenbaum: In Transit

Johannes Brahms: Intermezzo op. 119, nr. 1

Katsuji Maedo: Intermezzo

Takashi Fujii: Dancing Bones

Ernst Krenek: Five Pieces

 

Joi, 24.11.2016

Sala “Filip Lazăr” a Filarmonicii

17:00 – Workshop de improvizaţie cu IRINEL  ANGHEL

 

Sala Filarmonicii

19:00 – Recital extraordinar

MARIO  CAROLI – flaut (Italia)

Invitat MIHAI  MĂNICEANU (pian)

În program:

Claude Debussy: Syrinx

Joji Yuasa: Mai-Bataraki II (pentru flaut alto)

André Jolivet: Chant de Linos (pentru flaut și pian)

André Jolivet: Pour une communion sereine de l’être avec le monde (Incantation nr. 4)
Ivan Fedele: Donax

Federico Gardella: Cinque cori notturni sotto la costa (pentru flaut alto)
Toru Takemitsu: Air
Kaija Saariaho: Laconisme de l’aile
Vineri, 25.11.2016

Sala Filarmonicii

19:00 – Concert simfonic

Orchestra Filarmonicii „Oltenia”

Dirijor: GHEORGHE  COSTIN

Solişti: MARIO  CAROLI (flaut, Italia), BARRIE  WEBB (trombon, Anglia)

În program:

Liviu Dănceanu: Seven Days pentru trombon şi orchestră

Doina Rotaru: L’Ange avec une seule aile pentru flaut şi orchestră

Igor Stravinski: Suita de balet Pasărea de foc pentru orchestră

 

Casa de Cultură a Studenților

21:00 – „Insula din ziua de mâine” (ficțiune reală în concert)

IRINEL  ANGHEL & guests

Irinel Anghel – voce, performance

Bogdan Frigioiu – chitară electrică

Marian Cîtu – electronics

Barrie Webb – trombon

Mihai Pintenaru – clarinet

Luiza Mitu, Irina Maria Niţu, Andrada Băleanu, Daniela Ionescu, Ioana Stama  – performance

 

 Sâmbătă, 26.11.2016 

Sala Filarmonicii

19:00  – Concert cameral

Povestind – Ansamblul SonoMania (Bucureşti)

MIHAI  PINTENARU (clarinet)

RALUCA  STRATULAT (vioară)

MIHAI  MURARIU (pian)

Invitat, actorul MIKLOS  BACS

Conducerea muzicală: DIANA ROTARU

În program:

Gabriel Mălăncioiu: Sanran pentru clarinet și vioară

Mihai Măniceanu: Cantabile e Presto pentru vioară și pian

Tiberiu Olah: Sonata “Pasărea Măiastră” pentru clarinet solo

Toshio Hosokawa: Ancient Dance pentru vioară și pian

Igor Stravinski: Povestea Soldatului pentru clarinet,

vioară și pian

 

Duminică, 27. 11.2016

Sala Filarmonicii

17:00 – Concert cameral

Ansamblul Pearls Before Swine Experience (Suedia)

George Kentros (vioară), Sara Hammarström (flaut), Mårten Landström (pian), Mats Olofsson (violoncel)

În program:

Klas Torstensson: Pocket Violin Concerto

Annie Gosfield: Cranks and Cactus Needles

Mattias Petersson: 1st Application

Marcus Fjellström: Odboy and Erordog (cartoon animation with live music)
Hanna Hartman: Neighbors above are louder than neighbors below

 

20:00 – Concert cameral

Orchestra de cameră a Filarmonicii „Oltenia”

Dirijor: IVAN  ILIEV (Bulgaria)

Soliști: JURE GRADIŠNIK (trompetă, Slovenia), ANDREEA  STOICA (pian), LOREDANA  CIOCAN (corn englez)

În program:

Aaron Copland: Quiet City pentru trompetă, corn englez și orchestră de coarde

Leoš Janáček: Suita pentru orchestră de coarde

André Jolivet: Concertino pentru trompetă, pian şi orchestră

Benjamin Britten: Simfonia simplă, op. 4                               

 

Luni, 28.11.2016 

Sala Filarmonicii

17:00 – Recital de lied

VERONICA  ANUȘCA (soprană), MIHAI  MURARIU (pian)

În program: lucrări de Mihail Jora (Ghicitoare, Cântec pentru lumină), Constantin Brăiloiu (L’automne), Theodor Rogalski (Salcia), Livia Teodorescu-Ciocănea (Evangheliile toamnei), Felicia Donceanu (Pașii), Mihai Murariu (Trei), Leonard Bernstein (La bonne cuisine), Daniel Sabzghabaei (Four Glimpses of Desire)

 

19:00 – Concert cameral

Ansamblul PROFIL (Bucureşti)

DIANA  MOȘ (vioară), MARIAN  MOVILEANU (violă),

MIRCEA  MARIAN (violoncel), ADRIANA  MAIER (pian)

Director artistic DAN  DEDIU

În program:

Valentin Gheorghiu: Adagio pentru vioară, violoncel şi pian

Ștefan Niculescu: Per tre pentru vioară, violă și violoncel

Mihai Măniceanu: Crescendo pentru vioară solo

Thomas Beimel: Aria pentru vioară, violoncel şi pian

Dan Dediu: Pirouettes pierrotiènnes pentru vioară, violă, violoncel şi pian

Miriam Marbé: Tromelbass pentru vioară, violă și violoncel

 

Marţi, 29.11.2016

Muzeul de Artă

17:00 – Recital de acordeon

GHENADIE  ROTARI (Republica Moldova)

Invitată ANA  TOPALOVIĆ (violoncel, Austria/Serbia)

În program:

Sofia Gubaidulina: De Profundis

Gerard Grisey: Passacaille

Magnus Lindberg: Jeux d’anches

Salvatore Sciarrino: Vagabonde blu

Sofia Gubaidulina: In Croce (acordeon și violoncel)

Vladimir Zubitsky: Sonata nr. 2Slavonic

 

Sala Filarmonicii

19:00 – Concert cameral

Ansamblul GREEN  THING (Austria)

Matei Ioachimescu (flaut / flute), Natalija Isaković (vioară / violin), Ana Topalović (violoncel / cello), Alfredo Ovalles (pian / piano)

În program:

Călin Ioachimescu: Tetrachords

Cristian Lolea: Mechanisms

George Crumb: Vox Balaenae

Diana Rotaru: Verde

Jennifer Higdon: Piano Trio

Julija Bal: Chochek

 

Miercuri, 30.11.2016

Sala Filarmonicii

18:00 – Concert cameral

Cvartetul de coarde LOGOS (SUA)

Espen Lilleslåtten (vioara I), Roxana Pavel (vioara a II-a), Elias Goldstein (viola), Dennis Parker (violoncel)

În program:

Paul Creston: String Quartet

Daniel Schnyde: Great Places – String Quartet nr. 4

Claude Debussy: Cvartetul în Sol minor, op. 10

 

20:00 – Concert de jazz

“Both Sides of the River”

MIRCEA  TIBERIAN (pian)

CHRIS  DAHLGREN (contrabas, SUA)

JOHN  BETSCH (baterie, SUA)

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.