csu fcsbUniversitatea Craiova – FCSB         0-1

Stadion: Municipal (Severin), suporteri: 15.000

Universitatea: Calancea – Dimitrov, Barthe, Kelic, Bancu – Mateiu (77 Gustavo), Screciu (81 Markovic), Zlatinski – Băluță, Ivan, Jazvic (60 Măzărache). Antrenor: Gheorghe Mulțescu

FCSB: Niță – Pleașcă (53 Jakolis), Moke, Bălașa, Momcilovic – Pintilii, Muniru (38 Boldrin)– Enache, Tănase, De Amorim (53 Gnohere)– Alibec. Antrenor: Laurențiu Reghecampf

Arbitri: Marius Avram – Vasile Marinescu, Miklos Nagy. R: George Rădulescu

Observatori: Marcel Vasile, Laszlo Sajtos

Duminică seară, inima Olteniei s-a mutat din Bănie pe stadionul din Severin și bate cu o forță fantastică. Din piepturile a 15.000 de suporteri alb-albaștri, cei mai frumoși și fierbinți din România. Căldura fanilor se transmite rapid în teren. Începem fără complexe, peste adversar. Zlatinski trimite peste dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, poziție central. Raidurile lui Băluță, Bancu sau Ivan destabilitează defensiva formației din București. Jazvic trage imprecis, apoi Ivan scapă singur de dreapta, intră în careu, dar îl țintește pe Niță. Adversarul nu contează în prima repriză decât prin două șuturi de la distanță, departe de poartă. Se încheie alb, 0-0.

Calancea se remarcă în startul actului secund, când scoate în corner o lovitură liberă din marginea careului, bătută în forță de Alibec. Se joacă tare, dar fără ocazii clare la cele două porți. Blocurile defensive funcționează bine în ambele tabere. În minutul 70, la o fază prelungită de atac a oaspeților, Gnohere șutează în bară. FCSB deschide scorul în minutul 73, la o lovitură de colț, prin Gnohere. Nu resimțim șocul și ripostăm prin Gustavo, a cărui lovitură de cap e apărată greu de Niță, de la rădăcina barei. Ivan șutează puternic, dar mingea trece puțin pe lângă poartă. Presăm până la final, cu toate liniile, dar nu reușim golul care să salveze măcar un punct.

sursa: csuc.ro