Universitatea Craiova a pierdut prima manşă a Semifinalei Cupei României

csu voluntariUniversitatea Craiova – FC Voluntari        0-1

Stadion: Municipal (Turnu Severin), spectatori: 2.000

Universitatea: Calancea – Dimitrov, Kelic (46 Dumitraș), Barthe, Briceag – Gustavo (75 Bîrzan), Screciu, Bancu – Ivan, Măzărache (46 Fajic), Jazvic. Antrenor: Gheorghe Mulțescu

FC Voluntari: Balauru – Maftei, Spahija, Cazan, Acsinte – Lazăr, Marinescu – Căpățână, Cernat (62 Tăbăcariu), Popadiuc (82 Deac) – Bălan (67 Voduț). Antrenor: Claudiu Niculescu

Arbitri: H. Feșnic, O. Șovre, A. Ghinguleac. R: M. Balaci

Observatori: C. Paraschiv, E. Dumitrescu

„Știința este formația care caută golul în startul meciului. Mai întâi prim Briceag, al cărui șut în forță e prins de Balauru. Apoi Măzărache interceptează o pasă spre portar, scapă singur, dar îl nimerește pe goalkeeper-ul ilfovenilor. Lui Ivan îi lipsește un vârf de bocanc pentru a împinge în ațe centrarea lui Gustavo. Nouarul Craiovei trage cu sete din opt metri, dar fundașii lui FC Voluntari se opun cu prețul unui corner. Replica vizitatorilor o dă Cernat cu un șut de la 30 de metri, prins sigur de Calancea. Dominăm finalul de repriză, dar nu modificăm tabela. 0-0 la pauză.

Actul secund începe echilibrat, niciuna dintre formații nu își asumă riscuri. Miza partidei e importantă, așa că accentul se pune pe siguranța defensivă. Cernat, dintr-o lovitură liberă de la 40 de metri, caută spațiul porții și nu-l prinde. Noi încercăm prin acțiuni pe benzi, dar centrările sunt respinse de apărătorii ilfoveni. Jazvic cade în careu, într-un duel aerian, dar centralul nu fluieră penalty. Gustavo șutează violent din marginea careului, însă nu prinde poarta. Cu un sfert de oră înainte de final, Mulțescu îl aruncă în luptă pe Radu Bîrzan, aflat la primul meci oficial pentru prima echipă a Științei. Popadiuc scapă pe contra-atac, Calancea intervine salvator și respinge în corner. Dumitraș bate bine o lovitură liberă de pe semicercul careului, zidul respinge în corner. Oaspeții joacă pe contra-atac, iar la unul dintre ele obțin penalty. Îl transformă Marinescu în minutul 90. Voluntari câștigă prima manșă, dar bătălia pentru Cupă continuă. Ne jucăm șansa până la capăt”, se arată în comunicatul CSU Craiova.