Universitatea Craiova a pierdut la limită în fața AC Milan

484

csu”În fața a peste 20.000 de suflete alb-albastre ce au creat o atmosferă de vis pe „Municipalul” din Drobeta Turnu Severin, Știința a pierdut la limită în fața marelui A.C. Milan, scor 0-1. Cu toate astea, păstrăm șanse la meciul retur. Ne așteaptă 90 de minute pe „San Siro” în care vom lupta până la ultima suflare.

Antrenorul Științei, Devis Mangia, a optat pentru următoarea formulă de joc: Calancea – Dimitrov, Spahija, Kelic, Briceag – Zlatinski – Gustavo, Mitriță, Rossi, Bancu – Băluță.

De cealaltă parte, Vincenzo Montella a trimis în teren următoarea echipă: Donnarumma – Abate, Zapata, Musacchio, Rodriguez – Kessie, Montolivo, Bonaventura – Niang, Cutrone, Borini.

Arbitri: Halis Ozkhaya – Mehmet Cem Satman, Hakan Yemiskem (Turcia)

Observatori: Plarent Kotherja (Albania) – pentru arbitri, Ronald Zimmermann (Germania) – delegat UEFA

Spectatori: 20.000

20.000 de suporteri au creat o atmosferă fantastică pe „Municipalul„ din Drobeta Turnu Severin, cu galeria alb-albastră în prim plan. Aceasta a desfășurat la Peluza Nord o coregrafie impresionantă, cu mesajul: „Știința Craiova 1948 – Cel mai de preț trofeu al Olteniei”. Presiunea asupra rossonerrilor și-a spus cuvântul, iar Știința a început fără teamă această partidă, creându-și două ocazii prin Băluță și Bancu. Prima mare ocazie a oaspeților a venit în minutul 19, când Niang a șutat de la mare distanță, însă goalkeeperul Științei a parat fără probleme. Cea mai mare ocazie a primei părți le-a aparținut alb-albaștrilor. Mitriță a scăpat singur cu Donnarumma, însă goalkeeper-ul oaspeților a respins în lateral. Replica celor de la A.C. Milan a venit în minutul 28, când Borini a nimerit bara porții lui Calancea. O altă ocazie a rossonerrilor a venit în minutul 38. Lovitura de cap a lui Niang a trecut peste poarta noastră. Insistențele italienilor au fost răsplătite în minutul 44 al meciului. Lovitura liberă a lui Rodriguez s-a oprit în plasa porții noastre.

0-1 a fost scorul pauzei.

Partea a doua a meciului a debutat cu A.C. Milan în atac. Niang a șutat puternic din cinci metri, însă Calancea a reușit să respingă mingea în corner. Alb-albaștrii au reșit să mai echilibreze disputa, reușind să își creeze trei ocazi imense a aduce egalarea. Lobul lui Mitriță a trecut puțin peste poarta lui Donnarumma, în timp ce acțiunea în trei Băluță – Mitriță – Briceag se scurge periculos pe lângă careul advers. Nicușor Bancu a expediat o ghiulea de la mare distanță, însă aceasta a trecut puțin peste transversală. Fundașul central Kelic ar fi putut să marcheze printr-o lovitură de cap în minutul 82, însă mingea a trecut peste poarta italienilor. Repriza a doua a fost condusă în mare parte de elevii lui Devis Mangia, însă, din păcate, egalarea nu a venit. Știința a jucat fotbal și păstrează șanse la calificare”, se arată în comunicatul transmis.