Un titlu balcanic și două medalii de argint pentru atleți

352

Piteștiul a fost, în perioada 24-26 iunie, gazda Campionatului Balcanic de Atletism rezervat seniorilor, la care au luat parte și patru sportivi de la clubul nostru, trei dintre aceștia reușind să urce pe podium. Adelina Pastor a compus ștafeta feminină de 4×400 de metri, alături de Anamaria Ioniță, Andrea Miklos și Bianca Razor, care a obținut titlul balcanic cu un timp de 3:31.26 min, în fața Greciei și Turciei, următoarele două clasate. Ea s-a situat pe locul patru în cursa de 400 de metri individual. Pe podium au pășit, în cursele individuale, Andrei Ștefana, care a încheiat pe locul doi proba de 3000 m obstacole cu timpul de 8 minute și 51 de secunde, și Mihaela Nunu care a obținut argintul la 800 de metri, cursă pe care a încheiat-o în 2 minute, 5 secunde și 10 sutimi. La întrecerile de la Pitești a participat și Daniel Budin, dar a fost descalificat împreună cu ștafeta masculină de 4×100 metri.